Nowości  Bilety lotnicze  Linie lotnicze  Parking  Transfery  Noclegi    
 


Warszawa Okęcie (WAW) > Warszawskie lotnisko architektonicznie przyjazne niepełnosprawnym

2015-10-12 Warszawskie lotnisko architektonicznie przyjazne niepełnosprawnym

Lotnisko Chopina w Warszawie otrzymało certyfikat "Obiekt bez granic" Fundacji Integracja, który potwierdza dostępność architektoniczną obiektu dla osób z niepełnosprawnością.

To pierwszy tego typu certyfikat w Polsce dla obiektu komunikacyjnego.


(grafika: Lotnisko Chopina)

Certyfikat "Obiekt bez granic" przyznawany jest obiektom użyteczności publicznej, biurowym, handlowym i mieszkalnym. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest pomyślny audyt architektoniczny. Eksperci Fundacji Integracja sprawdzają dostępność architektoniczną obiektu, analizując zarówno jego plany, jak i wizytując obiekt. Dworzec lotniczy Lotniska Chopina jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który otrzymało ten prestiżowy certyfikat. Warto dodać, że nie ma go żaden inny dworzec, wliczając w to dworce kolejowe i autobusowe.

"Na Lotnisku Chopina wszyscy pasażerowie są ważni i wszystkich chcemy obsługiwać w dobrych warunkach. Dlatego ogromnie nam miło, że Fundacja Integracja uznała nasz terminal za obiekt bez barier, bo to potwierdza, że wszystkie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, a także niesłyszące czy niewidome, mogą czuć się na lotnisku pewnie i zawsze będą dobrze i bezproblemowo obsłużone, zarówno przy okazji odlotu, jak i przylotu." - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności architektonicznej budynków. Od wielu lat działa na rzecz respektowania i doskonalenia polskiego prawa określającego standardy dostosowania budynków do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dlatego też opracowała szczegółowe standardy dostępności budynków oraz metodologię ich audytowania.

"Certyfikat 'Obiekt bez granic', przyznawany przez Integrację, to znak dostępności architektonicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy mogą mieć ograniczenia w poruszaniu się. Certyfikat wpływa na wartość audytowanych obiektów, podnosi ich prestiż oraz podkreśla otwarcie się na środowiska osób zagrożonych wykluczeniem. Cieszymy się, że mogliśmy go przyznać również Lotnisku Chopina w Warszawie, które jest jedną z głównych bram do Polski i stanowi wizytówkę naszego kraju w świecie. Bardzo nam przyjemnie, że jest to wizytówka bez barier dla niepełnosprawnych." - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.

Na skróty

Warszawa Okęcie (WAW) na serwisach społecznościowych: